- Domů
- Vzdělávací online programy
- Vzdělávání sborovny
- NOVÉ METODY VZDĚLÁVÁNÍ V MATEŘSKÉ ŠKOLE
-
Lekce 1: Dítě v procesu vzdělávání
V první lekci jsou představeny charakteristické rysy současného pojetí předškolního vzdělávání. Je popsána měnící se role učitele, dítěte i rodiny ve vzdělávacím procesu. Pozornost je věnována charakteristice učení předškolního dítěte a podmínkám, které v mateřských školách přispívají k tomu, aby děti mohly rozvinout celou šíři svých kompetencí, uplatnit různé styly učení, a mohl být tak optimálně podpořen rozvoj osobnosti každého jednotlivého dítěte. Příklady z praxe v projektových mateřských školách kážou, jak lze uplatnit strategie, které tento rozvoj podporují.
-
1. Anotace lekce Dítě v procesu vzdělávání
-
2. Pojetí dítěte v současném předškolním vzdělávání – prezentace/učební text
-
3. Dítě v procesu vzdělávání – učební text/prezentace
-
4. Příklad dobré praxe: Samostatná práce dětí (z projektu Železničná stanica, MŠ Riadok, Ružomberok) – video
-
5. Příklad dobré praxe: Skupinová práce, při níž má učitelka pouze roli průvodce (z projektu Železničná stanica, MŠ Riadok, Ružomberok) – video
-
6. Příklad dobré praxe: Představa dětí s reflexí učitele (z projektu Železničná stanica , MŠ Riadok, Ružomberok) – video
-
7. Příklad dobré praxe: Výsledek práce dětí (z projektu Železničná stanica, MŠ Riadok, Ružomberok) – foto
-
8. Reflektivní otázky pro pedagogy ke kapitole Dítě v procesu vzdělávání
-
1. Anotace lekce Dítě v procesu vzdělávání
-
Lekce 2: Projektové učení v předškolním vzdělávání
Druhá lekce vzdělávací programu představuje teoretická východiska a příklady dobré praxe využití inovativní metody projektového učení (PBL = Project-Based Learning). Metoda je inovativní, protože si klade za cíl povzbudit učitele k přechodu z role „vedoucích“ na „průvodce“ procesu učení. Na praktických ukázkách realizovaných v projektových mateřských školách pedagogové ukážou konkrétní způsob vzdělávací praxe, při kterém děti samostatně pracují na komplexním výstupu v rámci projektu, v němž řeší praktický problém spojený s reálným životem. Projektové vzdělávání vychází z přístupu orientovaného na dítě, respektuje jeho potřeby, jako je kreativita, samostatnost, motivace k učení, uvědomění si vlastních práv a povinností, řešení problémů a sebehodnocení.
-
Lekce 3: Projektové učení v předškolním vzdělávání – příklady dobré praxe
Třetí lekce vzdělávacího programu představí na příkladech dobré praxe inovativní metodu projektového učení (PBL = Project-Based Learning). Na ukázkách realizovaných v projektových mateřských školách jsou předvedeny konkrétní způsoby vzdělávací praxe. Tyto příklady ukazují, jak lze metodu využít v rámci různého tematického zaměření i rozmanitých složení skupin dětí.
-
Lekce 4: Činnostní učení v předškolním vzdělávání
Ve čtvrté lekci vzdělávacího programu jsou představeny teoretické základy a příklady dobré praxe inovativní metody činnostního učení (TBL = Task-Based Learning). Kurz objasní teoretická východiska učení založeného na úkolech v předškolním vzdělávání, výhody a výzvy metody TBL, role vzdělávání v TBL a praktické možnosti využití metody TBL v jednotlivých oblastech předškolního vzdělávání: matematika, jazyk, přírodní vědy, dramatická výchova, taneční a hudební výchova, výtvarná výchova, tělesná a technická výchova.
-
Lekce 5: Činnostní učení v předškolním vzdělávání – příklady dobré praxe
Pátá lekce ukazuje praktické možnosti využití metody činnostního učení (TBL = Task-Based Learning) v jednotlivých oblastech předškolního vzdělávání, například v matematice, jazyce či v přírodních vědách). Na fotografické dokumentaci a ukázkách videí z praxe projektových mateřských škol se účastníci kurzu mohou seznámit s konkrétními příklady činnostního učení.
-
1. Anotace lekce Činnostní učení v předškolním vzdělávání – příklady dobré praxe
-
2. Evaluace Činnostní učení v předškolním vzdělávání aktivit – video
-
3. Taneční činnosti „Vodní pramen“ – video
-
4. Matematická aktivita „Domy“ – fotodokumentace
-
5. Technická výchova „Stavitelství se třemi prasátky“ – fotodokumentace
-
6. Společenskovědní aktivita „Jak přejít ulici“ – fotodokumentace
-
7. Výtvarná výchova „Návrh marionet z odpadového materiálu“ – fotodokumentace
-
1. Anotace lekce Činnostní učení v předškolním vzdělávání – příklady dobré praxe
-
Lekce 6: Činnostní učení a projektové vzdělávání – srovnání přístupů
V předchozích kapitolách byly podrobně představeny vzdělávací strategie projektového a činnostního učení, které odpovídají vzdělávacímu přístupu orientovanému na dítě. Přestože obě metody vycházejí z téhož principu – sociálního a kognitivního konstruktivismu – a mají mnohé společné, odlišují se v dílčích aspektech. V rámci pedagogické praxe se mohou také velmi dobře vzájemně doplňovat. Z dílčí vzdělávací aktivity činnostního učení může vzejít projekt, naopak při realizaci projektu může učitel s dětmi využít metodu činnostního učení. V této závěrečné lekci jde o pochopení shod a odlišností obou vzdělávacích strategií.
-
Lekce 7: ABC Metodika ke stažení
-
Lekce 8: Závěrečný test, Certifikát